Forum und email
Stručný tutoriál

Kapitola 2. Stručný tutoriál

Rádi bychom zde ukázali naprosté základy PHP v krátkém, jednoduchém tutoriálu. Tento text se zabývá jen dynamickým generování WWW stránek pomocí PHP, přestože PHP umí mnohem více než pouze toto. Více informací - viz sekce s názvem Co dokáže PHP.

S webovými stránkami s PHP se zachází jako s normálními HTML stránkami a můžete je vytvářet a upravovat stejným způsobem, jako když vytváříte běžné HTML stránky.

Co potřebuji?

V tomto tutoriálu se předpokládá, že váš server má aktivovánu podporu PHP a že všechny soubory končící na .php jsou obslouženy pomocí PHP. Na většině serverů je to výchozí nastavení pro PHP soubory, ale pro jistotu se zeptejte správce serveru. Podporuje-li váš server PHP, nebudete potřebovat nic dělat. Pouze vytvořte své .php soubory, vložte je do webového adresáře a server je bude pro vás automaticky parsovat. Není nutné cokoli kompilovat ani instalovat nějaké zvláštní nástroje. Uvažujte o PHP souborech jako o jednoduchých HTML souborech s celou novou rodinou magických značek, které umožňují dělat celou řadu věcí. Většina webových hostingů nabízí podporu PHP, ale pokud ten váš nikoli, zvažte přečtení sekce PHP odkazů pro prostředky k nalezení vhodného hostingu.

Řekněme, že chcete ušetřit drahocenné přenosové pásmo a vyvíjet místně (na vašem počítači). V takovém případě budete chtít nainstalovat webserver, například Apache, a samozřejmě PHP. Většinou budete chtít instalovat také databázi, kupříkladu MySQL.

Tyto můžete instalovat individuálně nebo zvolit jednodušší cestu. Náš manuál má instrukce pro instalaci PHP (předpokládající, že už máte nainstalován webserver). Máte-li problémy s instalací samotného PHP, doporučujeme položit otázku na našem instalačním e-mailovém fóru. Zvolíte-li jednodušší cestu, potom najděte předkonfigurovaný balíček pro váš operační systém, který na pár kliknutí myší všechno automaticky nainstaluje. Je snadné nainstalovat webserver s podporou PHP na jakýkoli operační systém, včetně Mac OS X, Linuxu a Windows. Na Linuxu mohou být k nalezení balíků užitečné rpmfind a PBone. Můžete také navštívit apt-get pro nalezení balíků pro Debian.