Forum und email

História PHP a súvisiacich projektov

Table of Contents

Za posledných pár rokov prešlo PHP dlhou cestou. Vypracovať sa na jeden z najprominentnejších jazykov podmaňujúcich si Web nebola ľahká úloha. Tí z vás, ktorí sa zaujímajú o stručný prehľad ako sa PHP vypracovalo do dnešnej podoby, čítajte ďalej. Staré vydania PHP môžete nájsť v » PHP Múzeu.

História PHP

PHP/FI

PHP je nástupcom staršieho produktu, nazvaného PHP/FI. PHP/FI vytvoril Rasmus Lerdorf v roku 1995, počiatočne ako jednoduchú sadu Perl skriptov pre sledovanie prístupov ku svojim online údajom. Túto sadu skriptov nazval "Personal Home Page Tools". Keďže sa stále zvyšovali požiadavky na funkčnosť, Rasmus napísal o mnoho dlhšiu C implementáciu, ktorá dokázala komunikovať s databázami a umožňovala užívateľom vyvíjať jednoduché dynamické Web aplikácie. Rasmus sa rozhodol zdrojový kód PHP/FI » uvoľniť, aby si ho každý prezrel, takže ho mohol hocikto použiť rovnako ako v ňom opravovať chyby a zlepšovať kód.

PHP/FI, ktorý zastával Personal Home Page / Forms Interpreter, obsahoval niektoré základné funkčnosti PHP ako ho poznáme dnes. Mal premenné podobné Perlu, automatickú interpretáciu formulárových premenných a vložený syntax HTML. Samotný syntax bol podobný tomu v PHP, aj keď o mnoho limitovanejší, jednoduchší a tak trocha neúplný.

Do roku 1997, PHP/FI 2.0, druhý zápis C implementácie, malo kult niekoľko tisíc užívateľov po celom svete (približne), s približne 50 000 doménami vyhlasujúcimi, že ho majú naištalovaný, čo tvorilo asi 1% domén na Internete. Hoci bolo niekoľko ľudí, ktorí prispievali do projektu kúskami kódu, stále to bol z väčšej časti projekt jedného človeka.

PHP/FI 2.0 bolo oficiálne uvoľnené iba v Novembri 1997, po strávení väčšiny jeho existencie v beta verziách. Zakrátko na to následovali prvé alfa verzie PHP 3.0.

PHP 3

PHP 3.0 bola prvá verzia, ktorá sa úzko podobala PHP ako ho poznáme dnes. Vytvoril ho Andi Gutmans a Zeev Suraski v roku 1997 ako kompletný prepis po tom, čo zistili, že PHP/FI 2.0 nevyhovovalo pre vývoj eCommerce aplikácie, na ktorej pracovali pre Univerzitný projekt. V úsilí spolupracovať a začať budovať na existujúcom užívateľskom základe PHP/FI sa Andi, Rasmus a Zeev rozhodli spolupracovať a vyhlásili PHP 3.0 za oficiálneho nástupcu PHP/FI 2.0 a vývoj PHP/FI 2.0 bol z väčšej miery pozastavený.

Jednou z najväčších síl PHP 3.0 bola jeho silná vlastnosť rozšíriteľnosti. Okrem zásobovania koncových užívateľov pevnou infraštruktúrou pre spústu rozličných databáz, protokolov a API funkcií, vlastnosť rozšíriteľnosti PHP 3.0 upútala tucty vývojárov, aby sa zapojili a odovzdávali nové prídavné moduly. Preukázateľne, toto bol kľúč k obrovskému úspechu PHP 3.0. Ďalšie klúčové vlastnosti predstavené v PHP 3.0 boli podpora objektovo orientovaného syntaxu a o mnoho silnejší a konzistentnejší syntax.

Celý nový jazyk bol uvoľnený pod novým názvom, ktorý odstránil domnienku limitovaného osobného použitia, ktorú názov PHP/FI 2.0 pojímal. Bol pemenovaný jednoducho 'PHP', s významom rekurzívnej skratky - PHP: Hypertext Preprocessor.

Do konca roka 1998, PHP vyrástlo do inštalačného základu desiatok tisíc užívateľov (približne) a stoviek tisíc Web stránok vyhlasujúcich, že ho majú nainštalovaný. Vo svojom vrchole, PHP 3.0 bolo naištalované na približne 10% Web serverov na Internete.

PHP 3.0 bolo oficiálne uvoľnené v Júni 1998, po strávení asi 9 mesiacov verejným testovaním.

PHP 4

Do zimy 1998, krátko po oficiálnom uvoľnení PHP 3.0, Andi Gutmans a Zeev Suraski začali pracovať na prepisovaní jadra PHP. Cieľami dizajnovania boli zlepšenie výkonu komplexných aplikácií a zlepšenie modulárnosti kódového základu PHP. Tvorbu takýchto aplikácii umožňovala nová vlastnosť a podpora PHP 3.0 pre široký výber databáz z tretej strany a API funkcií, ale PHP 3.0 nebolo dizajnované účinne narábať s takými komplexnými aplikáciami.

Nový engine, pomenovaný 'Zend Engine' (tvorený z ich mien Zeev and Andi), tieto ciele dizajnu úspešne splnil a po prvý krát bol predstavený v polovici roku 1999. PHP 4.0, založené na tomto engine a spriahnutý so širokým rozsahom nových prídavných vlastností, bolo oficiálne uvoľnené v Máji 2000, takmer dva roky po jeho predchodcovi, PHP 3.0. Okrem vysoko vylepšeného výkonu tejto verzie, PHP 4.0 obsahovalo ďalšie kľúčové vlastnosti ako podporu pre viacero Web serverov, HTTP relácie, výstupné vyrovnávanie, bezpečnejšie spôsoby narábania so vstupom užívateľa a niekoľko nových jazykových konštrukcií.

Dnes PHP používajú stovky tisíc vývojárov (približne) a niekoľko miliónov stránok vyhlasuje, že ho majú nainštalovaný, čo tvorí viac ako 20% domén na Internete.

Vývojový tím PHP zahŕňa tucty vývojárov, rovnako ako tucty iných, ktorí pracujú na projektoch súvisiacich s PHP ako je PEAR a dokumentačný projekt.

PHP 5

PHP 5 bolo uvoľnené v júli 2004 po dlhom vývoji a niekoľkých pred-vydaniach. Je hlavne riadené svojim jadrom, Zend Engine 2.0 s novým objektovým modelom tuctami iných nových vlastností. Pre viac informácii o tomto engine, pozri » jeho web stránku.