Forum und email

Titkosított tárolás

SSL/SSH az ügyfél és kiszolgáló közt mozgó adatokat védi, és nem védi az adatbázisban tárolt megmaradó adatokat. Az SSL - kapcsolati protokoll.

Mihelyst a támadó közvetlen hozzáférést szerzett az adatbázishoz - megkerülve a webszervert -, a tárolt adatok védtelenné váltak, és visszaélhet velük, ha csak maga az adatbázis nem védi valahogy azokat. Az adatok titkosítása kellőképp enyhíti ezt a veszélyt, de jelenleg nagyon kevés adatbázis kezelő támogatja a titkosítást.

Ez a legkönnyebben saját titkosító csomag írásával oldható meg, amelyet utána a PHP szkriptből el lehet érni. Ebben az esetben a PHP segítséget nyújthat néhány kiterjesztésével, mint például az Mcrypt vagy az Mhash, amelyek nagyon sokféle titkosító algoritmust fednek le. A szkript az adatbázisban való tárolás előtt titkosítja a tárolni kívánt adatot, majd visszakereséskor visszafejti azokat. Nézd meg a hivatkozott fejezeteket további példákért, hogyan kell a titkosítást végrehajtani.

Olyan teljesen rejtett adatok esetén, amelyeknek nyílt ábrázolásukra nincs szükség, mert nem lesznek kiíratva, a hashelés alkalmazása is meggondolandó. A hashelés jól ismert példája az, hogy a jelszavak helyett, azoknak csak MD5 hash értékét tárolják az adatbzisban. Lásd még: crypt() és md5()!

Example#1 Hashelt jelszó mező használata

<?php

// jelszó hash értékének tárolása
$query  sprintf("INSERT INTO users(name,pwd) VALUES('%s','%s');",
            
pg_escape_string($username), md5($password));
$result pg_query($connection$query);

// lekérdezés, vajon a felhasználó a helyes jelszót adta-e meg
$query sprintf("SELECT 1 FROM users WHERE name='%s' AND pwd='%s';",
            
ph_escape_string($username), md5($password));
$result pg_query($connection$query);

if (
pg_num_rows($result) > 0) {
    echo 
"Üdvözöllek, $username!";
} else {
    echo 
"$username hitelesítése nem sikerült.";
}

?>