Forum und email

Vaša prvá PHP stránka

Vytvorte súbor s názvom hello.php a vložte ho do root adresára vášho web servera (DOCUMENT_ROOT) s následujúcim obsahom:

Example#1 Náš prvý PHP skript: hello.php

<html>
 <head>
  <title>PHP Test</title>
 </head>
 <body>
 <?php echo '<p>Ahoj Svet</p>'?>
 </body>
</html>

Použijte váš prehliadač pre prístup k súboru s URL vášho web servera, končiac na odkaz súboru "/hello.php". Pri lokálnom vývoji bude táto URL vyzerať asi ako https://localhost/hello.php alebo https://127.0.0.1/hello.php, ale to závisí od nastavenia web servera. Ak je všetko nastavené správne, tak PHP tento súbor spracuje a následujúci výstup bude poslaný vášmu prehliadaču:

<html>
 <head>
  <title>PHP Test</title>
 </head>
 <body>
 <p>Ahoj Svet</p>
 </body>
</html>

Tento program je extrémne jednoduchý a vôbec ste nemuseli PHP použiť na vytvorenie stránky ako je táto. Všetko, čo robí je zobrazenie: Ahoj Svet pomocou PHP príkazu echo(). Všimnite si, že súbor nemusí byť spustitelný alebo nejakým spôsobom špeciálny. Server zistí, že sa tento súbor musí interpretovať PHP-čkom, pretože ste použili príponu ".php", na ktorú je server nastavený, aby bola predaná PHP-čku. Predstavte si to ako normálny HTML súbor, ktorý má pre vás dostupnú špeciálnu sadu tagov, ktoré robia množstvo zaujímavých vecí.

Ak ste tento príklad vyskúšali a nestalo sa nič, objavilo sa okno pre download alebo vidíte celý súbor ako text, možností sú také, že server, na ktorom bežíte nemá povolené PHP alebo nie je vhodne nastavený. Požiadajte svojho administrátora, aby vám ho pre vás povolil pomocou kapitoly Inštalácia manuálu. Ak vyvíjate lokálne, tiež si prečítajte inštalačnú kapitolu, aby ste sa uistili, že všetko je vhodne nastavené. Uistite sa, že pristupujete k súboru cez http so serverom poskytujúcim výstup. Ak iba zavoláte súbor z vášho súborového systému, potom sa nespracuje PHP-čkom. Ak aj napriek všetkému problémy budú pretrvávať, neváhajte použiť jednu z mnohých volieb » PHP podpory.

Cieľom príkladu je ukázať špeciálny formát PHP tagov. V tomto príklade sme použili <?php na označenie začiatku PHP tagu. Potom sme vložili PHP príkaz a ponechali sme PHP mód pridaním koncového tagu, ?>. Môžete takto skákať do a z PHP módu v HTML súbore kdekoľvek, kde chcete. Viac detailov získate čítaním sekcie manuálu o základnom PHP syntaxe.

Note: Poznámka o Textových Editoroch Existuje mnoho textových editorov a Integrovaných vývojových prostredí (IDE), ktoré môžete použiť na tvorbu, editovanie a manažment PHP súborov. Čiastočný zoznam týchto nástrojov sa udržiava v » Zozname PHP Editorov. Ak si želáte nejaký editor doporučiť, prosím navštívte horeuvedenú stránku a požiadajte správcu stránky o pridanie editoru do zoznamu. Vlastnie editora s výrazňovaním syntaxu môže byť užitočné.

Note: Poznámka o Word Processoroch Word processory ako sú StarOffice Writer, Microsoft Word a Abiword nie sú optimálne pre editovanie PHP súborov. Ak si želáte jeden použiť pre tento testovací skript, musíte sa uistiť, že ukladáte súbor ako prostý text ináč PHP nebude schopné skript vykonať.

Note: Poznámka o Windows Notepad Ak svoje PHP skripty píšete pomocou Windows Notepad, budete sa musieť uistiť, že sa vaše súbory ukladajú s príponou .php. (Notepad automaticky súborom pridáva príponu .txt pokiaľ neurobíte jeden z následujúcich krokov, aby ste tomu predišli.) Keď ukladáte súbor a ste vyzvaný k poskytnutiu názvu pre súbor, vložte názov súboru do úvodzoviek (napr. "hello.php"). Poprípade, môžete kliknúť na 'Text Documents' vo vysúvacom menu v dialógovom okne 'Save' a zmeniť nastavenie na "All Files". Potom môžete zadať svoj názov súboru bez úvodzoviek.

Teraz, keď ste úspešne vytvorili fungujúci PHP skript, je čas vytvoriť najznámejší PHP skript! Zavolajte funkciu phpinfo() a uvidíte veľa užitočných informácii o vašom systéme a nastaveniach akú sú dostupné preddefinované premenné, nahrané PHP moduly a konfiguračné nastavenia. Venujte nejaký čas prezretiu týchto dôležitých infomácii.

Example#2 Získanie systémových informácii z PHP

<?php phpinfo(); ?>