Forum und email

Általános telepítési szempontok

Mielőtt hozzálátnál a telepítéshez, meg kell tudnod határozni, hogy mire akarod használni a PHP-t. A Mire jó a PHP? című fejezetben leírt következő három fő területen használhatod:

  • Weboldalak és webes alkalmazások készítésére (szerveroldali programozásra)
  • Parancssori programok írására
  • Asztali (GUI) alkalmazások kifejlesztéséhez.

Az első és legszokványosabb használatához három dologra lesz szükséged: magára a PHP-re, egy webszerverre és egy webböngészőre. Valőszínűleg már rendelkezel böngészővel, és az operációs rendszer telepítésétől függően webszervered is lehet (Linux és MacOS X alatt Apache, Windows alatt IIS). Bérelhetsz tárterületet egy cégtől is, ebben az esetben neked nem kell semmit telepítened, csak a PHP szkripteket megírni és feltölteni őket a bérelt webtárhelyedre és nézni a végeredményt a böngészőben.

Ha saját magad telepíted a PHP-t, akkor kétféleképpen csatlakoztathatod a kiszolgálóhoz. A PHP-nek rengeteg kiszolgálóhoz van közvetlen modulinterfésze (SAPI). Ezek a szerverek az Apache, Microsoft Internet Information Server, Netscape és az iPlanet. Ezenkívül sok szerver támogatja az ISAPI-t, a Microsoft modulinterfészét mint pl. az OmniHTTPd. Ha PHP-nek nem létezika a webszerveredhez modul, mindig lehetőséged van CGI vagy FastCGI feldolgozóként futtatni. Ez azt jelenti, hogy úgy állítod be a webszerveredet, hogy a PHP CGI programját használja a PHP fájlokra érkezett kérések kiszolgálására.

Ha a PHP-t parancssori programozásra is szeretnéd használni (pl. offline képgenerálást végző szkript, vagy szöveges fájlok feldolgozása az átadott argumentumoktól függően), mindenképpen a futtatható állományra lesz szükséged. További információért lásd a Parancssori PHP alkalmazások írása című részt. Ebben az esetben nem lesz szükséged szerverre és böngészőre.

A PHP és a PHP-GTK kiterjesztés segítségével kliens oldali GUI alkalmazásokat is fejleszthetsz. Ez teljesen eltérő megközelítés, mint a weboldalak programozása, mivel itt nem HTML kimenetet kell generálni, hanem ablakokat és a bennük levő objektumokat kell kezelni. A PHP-GTK-ról többet is olvashatsz, ha ellátogatsz a » honlapjára. A PHP-GTK nem része a hivatalos PHP disztribuciónak.

Ettől a ponttól ez a fejezet a PHP webszerverhez történő telepítésével foglalkozik, Unix és Windows alatt, modulként és CGI feldolgozóként. A futtatható állományról is találsz információt a következő részekben.

A forráskód és a futtatható állományok Windows-ra megtalálhatóak » https://www.php.net/downloads.php címen. Ha lehet, akkor valamelyik hozzád legközelebb eső » tükörszervert vedd igénybe a letöltésekhez.