Alapvető szintaxis
Table of Contents
Escape szekvencia HTML-ben
Amikor a PHP feldolgoz egy fájlt, akkor a nyitó és a záró tag-eket keresi, amelyek megmondják a PHP-nek, hogy kezdje el ill. fejezze be a közöttük lévÅ‘ kódot értelmezni. Ez a kódértelmezÅ‘ mód teszi lehetÅ‘vé azt, hogy a PHP kódokat mindenféle dokumentumba be tudjuk ágyazni, mivel mindent, ami a nyitó és záró tag-eken kÃvül esik, a PHP értelmezÅ‘ figyelmen kÃvül hagy. PHP kódot legtöbbször HTML dokumentumokba ágyazva fogsz látni, mint ebben a példában is.
<p>Ezt figyelmen kÃvül hagyja.</p>
<?php echo 'Ezt viszont értelmezi.'; ?>
<p>Ezt szintén figyelmen kÃvül hagyja.</p>
Bonyolultabb struktúrákat is alkalmazhatsz:
Example#1 Haladó escape-elés
<?php
if ($kifejezes) {
?>
<strong>Ez igaz.</strong>
<?php
} else {
?>
<strong>Ez hamis.</strong>
<?php
}
?>
Négy különbözÅ‘ nyitó és záró tag pár létezik. KettÅ‘ közülük, a <?php ?> és a <script language="php"> </script>, mindig rendelkezésre állnak. A másik kettÅ‘ a rövid tag-ek és az ASP-szerű tag-ek, ezek ki és be kapcsolhatók a php.ini konfigurációs fájlban. MÃg egyesek a rövid tag-eket és az ASP tag-eket kényelmesnek tartják, ezek kevésbé hordozhatóvá teszik a programokat, ezért használatuk nem ajánlott.
Note: Ha XML-be, vagy XHTML-be ágyazol PHP kódot, akkor a <?php ?> tag-eket kell használnod, hogy ne térj el a szabványtól.
Example#2 PHP nyitó és záró tag-ek
1. <?php echo 'ha XHTML vagy XML dokumentumokat akarsz szolgáltatni, tedd Ãgy'; ?>
2. <script language="php">
echo 'egyes szerkesztők (mint pl FrontPage) nem szeretik
a feldolgozó utasÃtásokat';
</script>
3. <? echo 'ez a legegyszerűbb, egy SGML processing utasÃtás'; ?>
<?= kifejezes ?> Ez egy rövidÃtése ennek: "<? echo kifejezes ?>"
4. <% echo 'Használhatsz ASP-stÃlusú tag-eket'; %>
<%= $valtozo; # Ez egy rövidÃtése ennek: "<% echo . . ." %>
MÃg az elsÅ‘ és a második példában tárgyalt tag-ek mindig rendelkezésre állnak, az elsÅ‘t alkalmazzák széleskörben, és az is az ajánlott.
A rövid tag-ek (harmadik példa) csak akkor használhatók, ha engedélyezve vannak a short_open_tag php.ini konfigurációs fájl direktÃvával, vagy ha a PHP az --enable-short-tags kapcsólóval volt fordÃtva.
Note: Ha PHP 3-at használsz, akkor a rövid tag-eket a short_tags() függvénnyel is engedélyezheted. Ez csak PHP 3-ban lehetséges!
Az ASP-szerű tag-ek (negyedik példa) csak akkor használhatók, ha engedélyezve vannak az asp_tags php.ini konfigurációs fájl direktÃvával.
Note: Az ASP tag-ek lehetősége a PHP 3.0.4-től létezik.
Note: A rövid nyitójelölések használatát kerülni kell újrafelhasználandó, széles körű terjesztésre szánt könyvtárak vagy programok fejlesztésekor, illetve olyan alkalmazások megÃrásakor, amelyek üzemeltetése felett a program Ãrójának nincs ellenÅ‘rzése, Ennek oka, hogy a rövid nyitójelölések nem minden konfigurációban használhatók, Ãgy csökkenti a hordozhatóságot. Hordozható, újrafelhasználható komponensek esetén ne használd a rövid nyitójelöléseket!