Vezérlési szerkezetek
Table of Contents
- else
- elseif
- Vezérlési szerkezetek alternatÃv szintaxisa
- while
- do-while
- for
- foreach
- break
- continue
- switch
- declare
- return
- require
- include
- require_once
- include_once
Az összes PHP szkript utasÃtások sorozatából áll. Az utasÃtás lehet hozzárendelÅ‘ utasÃtás, függvényhÃvás, ciklus, feltételes utasÃtás, vagy üres utasÃtás. Az utasÃtások általában pontosvesszÅ‘vel végzÅ‘dnek. EzenkÃvül az utasÃtásokat csoportosÃtani lehet; utasÃtásblokkba foglalhatók kapcsos zárójelek segÃtségével. Az utasÃtásblokkok maguk is utasÃtások. A különféle utasÃtástÃpusokat ebben a fejezetben tárgyaljuk.
if
Az if szerkezet az egyik legfontosabb szerkezete a legtöbb nyelvnek - Ãgy a PHP-nek is. A PHP a C-ben megismerthez hasonló if szerkezettel bÃr:
if (kifejezés) utasÃtás
Amint a kifejezésekrÅ‘l szóló fejezetben szerepel, a kifejezés logikai értéke értékelÅ‘dik ki. Ha kifejezés TRUE, akkor a PHP végrehajtja az utasÃtást; ha FALSE, akkkor figyelmen kÃvül hagyja. Arról, hogy mely értékek tekinthetÅ‘k FALSE-nak, a Logikai értékké alakÃtás c. fejezetben olvashatsz.
Az alábbi példa kiÃrja, hogy a nagyobb, mint b, ha $a nagyobb, mint $b:
<?php
if ($a > $b)
echo "a nagyobb, mint b";
?>
Gyakran sok utasÃtást kell feltételhez kötve végrehajtani. Természetesen nem kell minden utasÃtáshoz külön if-et Ãrni. Az utasÃtásokat utasÃtásblokkba lehet összefogni. Az alábbi kód például kiÃrja, hogy a nagyobb, mint b ha $a nagyobb, mint $b, és utána hozzárendeli $a értékét $b-hez:
<?php
if ($a > $b) {
echo "a nagyobb, mint b";
$b = $a;
}
?>
A feltételes utasÃtások vég nélkül további if utasÃtásokba ágyazhatók, amely a program különbözÅ‘ részeinek feltételes végrehajtását igen hatékonnyá teszi.