Трябва да се уверите, че са инсталирани Apple Developer Tools, BSD Subsystem, и X преди да продължите с инсталацията на PHP-GTK 2. По подразбиране BSD subsystem е инсталирана при Mac OS X, но за Developer Tools и X Server трябва да направите инсталацията ръчно. Въпреки, че можете да ползвате които и да е X server, най-лесно е да ползвате предоставеният от Apple по подразбиране сървер в Mac OS X инсталатора.
Изтеглете MacPorts (преди познат като DarwinPorts) или Fink и го инсталирайте. Можете да изберете да инсталирате версията X (ако сте решили да не ползвате инсталацията по подразбиране на Apple)и Gtk+. И двата - Fink и MacPorts - са с версия 2.6 на Gtk+. Също така обедете се, че версията Ви на PHP е поне 5.2.В MacPorts е предоставен този пакет. Напишете php -v в терминалният ви прозорец. Ако желаете ръчно да компилирате PHP можете да го направите по следният начин:
$ cvs -d :pserver:cvsread@cvs.php.net:/repository co -r PHP_5_2 php-src $ cd php-src $ ./buildconf $ ./configure --disable-cgi $ make $ sudo make install |
Остово ви да направите последните проверки и да компилирате PHP-GTK:
$ cd.. $ cvs -d :pserver:cvsread@cvs.php.net:/repository co php-gtk $ cd php-gtk $ ./buildconf --with-phpize=/usr/local/bin/phpize $ ./configure --with-php-config=/usr/local/bin/php-config \ --disable-libglade $ make $ sudo make install |
За край копирайте php.ini-recommended файла в /usr/local/lib/php.ini и променете стойността на extension_dir на директорията, в която се намира php_gtk2.so. В повечето случаи се намира в: /usr/local/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-some-date. Можете да направите символична връзка в /usr/bin/, която сочи към /usr/local/bin/php. Още веднъж, тази диретория може да бъде /opt/local/ или /usr/local/. Всичко зависи от това къде сте инсталирали PHP.
Сега продължаваме с Тестване на вашата инсталация.