PHP-hez kapcsolódó projektek története
PEAR
A » PEAR (PHP Extension and Application Repository, eredetileg PHP Extension and Add-on Repository, magyarul: PHP Kiterjeszések és Alkalmazások Tárháza, eredetileg PHP Kiterjesztések és KiegészÃtÅ‘k Tárháza) a PHP féle alaposztályok (foundation classes), a jövÅ‘ben kifejlÅ‘dhet arra, hogy ez legyen az alapvetÅ‘ mód arra, hogy a fejlesztÅ‘k PHP kiterjesztéseket terjesszenek egymás között.
A PEAR a 2000 januárjában Tel Aviv-ban megrendezett PHP Developers' Meeting (PDM) keretén belül szervezett megbeszélések eredményeként született. Stig S. Bakken alkotta meg és az elsőszülött lányának, Malin Bakken-nek dedikálta.
2000 eleje óta, a PEAR egy nagy, jelentÅ‘s projekté nÅ‘tt, nagyszámú fejlesztÅ‘ dolgozik azon, hogy olyan újrefelhasználható funkcionalitást implementáljon, amely az egész PHP közösség által hasznosÃtható. Ma a PEAR széles skálájú infrastruktúrális alaposztályokat tartalmaz adatbázis eléréshez, tartalom-puffereléshez, matematikai számÃtásokhoz, eCommerce alkalmazások megvalósÃtásához, és sok egyébhez.
A PEAR-rÅ‘l több információt a » kézikönyvében találsz.
PHP Quality Assurance Initiative
A » PHP Quality Assurance Initiative (PHP MinÅ‘ségbiztosÃtási Kezdeményezés) 2000 nyarában alakult meg, ezzel válaszolva arra a kritikára, hogy a PHP kiadások nem voltak elég jól letesztelve az üzleti környezetek számára. Most a csapat a fejlesztÅ‘k alapembereibÅ‘l áll, akik jól értenek a PHP kódbázisához. Ezek a fejlesztÅ‘k sok idÅ‘t töltenek azzal, hogy behatárolják és kijavÃtsák a PHP-ben szereplÅ‘ hibákat. Ráadásul sok más csapattag van, aki teszteli és visszajelzi ezeket a hibákat különféle platformokat használva.
PHP-GTK
A PHP megoldása a kliens oldali GUI alkalmazások Ãrására a » PHP-GTK Andrei Zmievski Ãgy emlékszik a PHP-GTK tervezési és megalkotási folyamatára:
A GUI programozás mindig is érdekelt, és úgy találtam, hogy a Gtk+ egy elég jó eszköztár, kivéve, hogy ezzel C-ben programozni kissé unalmas és fárasztó. Miután szemtanúja voltam a PyGtk és a GTK-Perl implementációknak, elhatároztam, hogy megnézem, hogy a PHP-t lehet-e illeszteni a Gtk+ eszköztárhoz, legalábbis valamennyire. 2000 augusztusától kezdett egy kicsivel több szabad idÅ‘m lenni, Ãgy akkor kezdtem el kÃsérletezni. A fÅ‘ irányvonalat a PyGtk implementáció adta, mivel meglehetÅ‘sen teljes funkcionalitással és jó objektum-orientált interfésszel rendelkezett. James Henstridge, a PyGtk megalkotója, nagyon hasznos tanácsokkal látott el a kezdeti stádiumban.
Az Gtk+ összes fügvényéhez az interfészt megÃrni elképzelhetetlen volt, ezért nagy érdeklÅ‘dést tanúsÃtottam a kódgenerátorok iránt, hasonlóan a PyGtk-hoz. A kódgenerátor egy PHP program, ami beolvassa .defs állományok sorozatát, amelyek tartalmazzák a Gtk+ osztályokat, konstansokat, és metódusinformációkat, és olyan C kódot generál, amely csatlakoztatja a PHP-hez. Amit nem lehetett automatikusan generálni, meg lehetett Ãrni kézzel az .overrides nevű állományban.
A kódgenerátor és az infrastruktúra kialakÃtása igénybe vett egy kis idÅ‘t, mivel 2000 végén kevés idÅ‘t tudtam a PHP-GTK-ra szánni. Miután megmutattam Frank Kromann-nak, elkezdett érdeklÅ‘dni és kisegÃtett a kódgenerátorral való munkában és a Win32-es implementációban. Amikor megÃrtuk az elsÅ‘ Helló Világ programot és felizzÃtottuk, rendkÃvül izgalmas volt. Még pár hónapig eltartott, amÃg a projektet prezentálható állapotba hoztuk, a kezdeti verzió 2001 március 1.-én jelent meg. A történet pontosan megfelel a SlashDot-énak.
Érzékelve azt, hogy a PHP-GTK elég széles körben elterjedhet, különálló levelezÅ‘listákat és CVS tárhelyeket hoztam létre számára, valamint Colin Viebrock segÃtségével a gtk.php.net weboldalt. A dokumentáció is el kellene készüljön, ebben James Moore érkezett segÃtségül.
A kiadása óta a PHP-GTK nagy népszerűséget szerzett. Megvan a saját dokumentációs csapatunk, a kézikönyv továbbra is fejlÅ‘dik, az emberek kezdenek kiterjesztéseket Ãrni hozzá, és egyre több izgalmas alkalmazás születik a PHP-GTK által.