Előszó
A PHP, bÅ‘vebben "PHP: Hypertext Preprocessor" egy széles körben használt, nyÃlt forráskódú, általános célú programozási nyelv, különösen jó web-fejlesztés támogatással, és HTML-be ágyazási képességekkel. A szintakszisa a C, Java és Perl nyelvekre épül, könnyen megtanulható. A nyelv fÅ‘ célja lehetÅ‘séget teremteni dinamikusan generált weboldalak gyors készÃtésére, de a PHP ennél sokkal többre is képes.
Ez a kézikönyv legfÅ‘képpen függvény referenciaként használható, azonban a nyelvi elemek ismertetése is megtalálható benne, a fÅ‘bb PHP szolgáltatások leÃrása, és más kapcsolódó információk mellett.
Ez a kézikönyv számos nyelven és formátumban letölthetÅ‘ a » https://www.php.net/download-docs.php cÃmen. Ha érdekel, hogyan készül ez a kézikönyv, olvasd el az 'About the manual' cÃmű függeléket. Ha a PHP történetére vagy kÃváncsi, olvasd el az idevontakozó függeléket.
A magyar kézikönyvet téritésmentesen készÃtjük, szabadidÅ‘nkben. A le nem fordÃtott fejezetek mindig a legfrissebb angol szöveggel jelennek meg, ezért vegyes nyelvű oldalakkal igen ritkán fogsz találkozni. IdÅ‘nként az azonban elÅ‘fordulhat, hogy bizonyos már lefordÃtott fejezetek nem teljesen aktuálisak. Emiatt ha mindig aktuális és pontos információra van szükséged, és értesz angolul, érdemes ezt a kézikönyvet az angol változattal párhuzamosan használni. Az esetleges kellemetlenségekért elnézést kérünk, bár felelÅ‘sséget természetesen nem tudunk vállalni.
A PHP kézikönyv magyar fordÃtása a » Neumann János SzámÃtógép-tudományi Társaság Webalkalmazások Fejlesztése Szakosztályának egyik projektje. A fordÃtás oldala a » https://wfsz.njszt.hu/projektek_phpdoc.php cÃmen található. Ha szeretnél bekapcsolódni a fordÃtásba, látogasd meg ezt a cÃmet.
SzerzÅ‘k és más segÃtÅ‘k
Az utóbbi idÅ‘k leginkább aktÃv szerzÅ‘it soroljuk fel a kézikönyv fedÅ‘lapján, de fontos megjegyeznünk, hogy sokkal több hozzájáruló segÃtÅ‘ dolgozik jelenleg is a PHP dokumentáción, és még többen segÃtettek a múltban. Szintén sok névtelen személy van, akik beküldött megjegyzéseikkel, kommentárjaikkal egészÃtették ki a kézikönyvet, hiszen ezeket idÅ‘rÅ‘l idÅ‘re beépÃtjük az oldalakba. Minden alább látható lista ábécésorrendben sorolja fel a segÃtÅ‘ket.
Szerzők és szerkesztők
A következÅ‘ hozzájáruló segÃtÅ‘k a kézikönyv Ãrásával, kibÅ‘vÃtésével jelentÅ‘s mértékben hatottak a jelenlegi tartalomra: Bill Abt, Jouni Ahto, Alexander Aulbach, Daniel Beckham, Stig Bakken, Jesus M. Castagnetto, Ron Chmara, Sean Coates, John Coggeshall, Simone Cortesi, Markus Fischer, Wez Furlong, Sara Golemon, Rui Hirokawa, Brad House, Pierre-Alain Joye, Etienne Kneuss, Moriyoshi Koizumi, Rasmus Lerdorf, Andrew Lindeman, Hannes Magnusson, Stanislav Malyshev, Rafael Martinez, Rick McGuire, Yasuo Ohgaki, Derick Rethans, Rob Richards, Sander Roobol, Egon Schmid, Thomas Schoefbeck, Sascha Schumann, Dan Scott, Masahiro Takagi, Michael Wallner, Lars Torben Wilson, Jim Winstead, Jeroen van Wolffelaar és Andrei Zmievski.
A következÅ‘ hozzájáruló segÃtÅ‘k jelentÅ‘s munkát fektettek a kézikönyv szerkesztésébe: Stig Bakken, Gabor Hojtsy, Hartmut Holzgraefe és Egon Schmid.
Felahsználói megjegyzések kezelői
A jelenleg legaktÃvabb karbantartók: Mehdi Achour, Etienne Kneuss, Nuno Lopes, Hannes Magnusson, Bobby Matthis és Maciek Sokolewicz.
A következő személyeket szintén köszönet illeti jelentős részvételükért: Daniel Beckham, Friedhelm Betz, Victor Boivie, Jesus M. Castagnetto, Nicolas Chaillan, Ron Chmara, Sean Coates, James Cox, Vincent Gevers, Sara Golemon, Zak Greant, Szabolcs Heilig, Oliver Hinckel, Hartmut Holzgraefe, Rasmus Lerdorf, Matthew Li, Andrew Lindeman, Aidan Lister, Maxim Maletsky, James Moore, Philip Olson, Sebastian Picklum, Derick Rethans, Sander Roobol, Damien Seguy, Jason Sheets, Tom Sommer, Jani Taskinen, Yasuo Ohgaki, Jakub Vrana, Lars Torben Wilson, Jim Winstead, Jared Wyles és Jeroen van Wolffelaar.