Forum und email
Co potrafi PHP?

Co potrafi PHP?

Wszystko. PHP jest rozwijane pod kątem pisania skryptów server-side, więc możesz zrobić wszystko co potrafią inne programy CGI, jak na przykład odbierać dane z formularzy, generować dynamicznie zawartość strony, lub odbierać i wysyłać ciasteczka. Ale PHP może o wiele więcej.

Istnieją trzy główne pola użytkowania skryptów PHP.

  • Pisanie skryptów server-side. Jest to najbardziej tradycyjne i główne pole działania PHP. Potrzebujesz 3 rzeczy aby to robić: parser PHP (plik wykonywalny CGI lub moduł serwera), serwer WWW i przeglądarka. Musisz uruchomić serwer WWW połączony z PHP. Dane wyjściowe programów PHP możesz oglądać korzystając z przeglądarki poprzez serwer. Wszystko to można uruchomić na swoim domowym komputerze. Zobacz rozdział Instalacja aby uzyskać więcej informacji.

  • Pisanie skryptów uruchamianych z linii poleceń. Moższ napisać skrypt PHP i uruchomić go bez serwera i przeglądarki. Potrzebujesz do tego tylko parsera PHP. Ten typ użytkowania jest idealny do uruchamiania skryptów regularnie poprzez crona (systemy Uniksowe) lub menedżer zadań (systemy Windows), lub przetwarzania tekstu. Zobacz rozdział Uruchamianie PHP z linii poleceń aby uzyskać więcej informacji.

  • Pisanie aplikacji client-side z interfejsem użytkownika. PHP jest prawdopodobnie nienajlepszym językiem do pisania okienkowych aplikacji, ale jeśli bardzo dobrze znasz PHP i chcesz skorzystać z zaawansowanych możliwości PHP w swojej aplikacji client-side, możesz także użyć pakiet PHP-GTK do pisania takich programów. Z PHP-GTK Masz także możliwość pisania aplikacji wieloplatformowych. PHP-GTK jest rozszerzeniem PHP i nie jest dostępne w głównej dystrybucji. Jeśli jesteś zainteresowany PHP-GTK, odwiedź stronę domową projektu.

PHP może być także użyty w większości najważniejszych systemów operacyjnych, takich jak Linux, wiele wariantów systemu Unix (włączając w to HP-UX, Solaris i OpenBSD), Microsoft Windows, Mac OS X, RISC OS i prawdopodobnie wiele innych. PHP w chwili obecnej obsługuje większość serwerów HTTP, włączając w to Apache, Microsoft Internet Information Server, Personal Web Server, serwery Netscape i iPlanet, Oreilly Website Pro, Caudium, Xitami, OmniHTTPd i wiele innych. Dla więszości z nich PHP dostępne jest jako moduły serwera, dla pozostałych jako program CGI. PHP może pracować jako procesor CGI.

A więc z PHP istnieje wolność wyboru systemu operacyjnego i serwera WWW. Można także wybrać pomiędzy programowaniem proceduralnym a obiektowym, lub pomieszaniem ich obu. Pomimo że nie wszystkie standardy OOP są obsługiwane w PHP 4, wiele bibliotek i dużych aplikacji (włączając w to biblioteki PEAR) jest napisanych całkowicie w sposób obiektowy. W PHP 5 naprawiono niedomagania OOP istniejące w PHP 4, implementując pełny model obiektowy.

W PHP nie ma ograniczenia, że na wyjściu musi być HTML. Możliwości PHP obejmują tworzenie obrazów, plików PDF, a nawet animacji Flash (używając libswf i Ming) generowanych "w locie". Możesz także wyprowadzać na wyjście dowolne dane tekstowe, jak na przykład XHTML czy dowolny inny plik XMLowy. PHP może autogenerować te pliki i zapisywać je w systemie plików zamiast wysyłać je na wyjście, tworząc pamięć podręczną dla twojej dynamicznej zawartości.

Jedną z najmocniejszych i najbardziej znaczących możliwości PHP jest obsługa wielu rodzajów baz danych. Pisanie strony WWW wykorzystującej bazę danych jest niewiarygodnie proste. Obecnie obsługiwane są następujące bazy danych:

Adabas DInterBasePostgreSQL
dBaseFrontBaseSQLite
EmpressmSQLSolid
FilePro (tylko do odczytu)Direct MS-SQLSybase
HyperwaveMySQLVelocis
IBM DB2ODBCUnix dbm
InformixOracle (OCI7 i OCI8) 
IngresOvrimos 

Istenieje także abstrakcyjne rozszerzenie DBX pozwalające na przezroczyste używanie dowolnej bazy danych obsługiwanych przez to rozszerzenie. Dodatkowo PHP obsługuje standard ODBC (Open Database Connection), przez co możesz połączyć się do dowolnej innej bazy danych obsługującej ten popularny standard.

PHP obsługuje również inne serwisy używające protokołów takich jak IMAP, SNMP, NNTP, POP3, HTTP, COM (pod systemami Windows) i wiele innych. Możesz także otwierać surowe gniazda sieciowe i korzystać z innych protokołów. PHP obsługuje WDDX - kompleksowy model wymiany danych pomiędzy praktycznie wszystkimi sieciowymi językami programowania. PHP obsługuje także obiekty Java i może korzystać z nich przezroczyście - tak jak z obiektów PHP. Możesz także skorzystać z rozszerzenia Corba aby użyskać dostęp do zdalnych obiektów.

PHP mam niezwykle przydatne możliwości do obróbki tekstów, od POSIX'owych i PERL'owych wyrażeń regularnych po parsowanie dokumentów XML. Do parsowania i uzyskiwania dostępu do dokumentów XML w PHP 4 wykorzystywane są standardy SAX i DOM, można także użyć rozszerzeń XSLT do przetwarzania dokumentów XML. PHP 5 standaryzuje wszystkie rozszerzenia XML na solidnej podstawie libxml2 i poszerza gamę możliwości dodając wsparcie dla SimpleXML i XMLReader.

PHP może być używane w sferze e-commerce, ponieważ obsługuje płatności Cybercash, a także funkcje CyberMUT, VeriSign Payflow Pro i MCVE, przydatne przy płatnościach on-line.

Na koniec warto wspomnieć, że w PHP istnieje wiele innych interesujących rozszerzeń, takich jak funkcje przeszukiwawcze mnoGoSearch, funkcje bramki IRC, wiele narzędzi do kompresji (gzip, bz2), konwersji kalendarza, tłumaczeń...

To co widać na tej stronie, to nie jest wszystko co ma do zaoferowanie PHP. Przeczytaj rozdział o instalacji i zobacz przegląd funkcji jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozszerzeniach tutaj wspomnianych.