Forum und email
Wprowadzenie

Rozdział 1. Wprowadzenie

Czym jest PHP?

PHP (akronim rekursywny "PHP: Hypertext Preprocessor"), jest szeroko używanym językiem skryptowym ogólnego zastosowania, tworzonym na zasadach Open Source, dopasowanym do potrzeb aplikacji WWW, z możliwością zagnieżdżania w HTML.

Prosta odpowiedź, ale co to znaczy? Przykład:

Przykład 1-1. Wprowadzający przykład

<html>
    <head>
        <title>Przykład</title>
    </head>
    <body>

        <?php
        
echo "Cześć! Jestem skryptem PHP!";
        
?>

    </body>
</html>

Zauważ jak bardzo różni się to od skryptów pisanych w innych językach, takich jak C czy Perl -- zamiast pisać program, zawierający mnóstwo komend tylko do wypisania HTML, piszesz kod HTML zawierający troche zagnieżdżonego kodu, który robi coś konkretnego (w powyższym przypadku wypisuje jakiś tekst). Kod PHP jest zawarty pomiędzy specjalnymi znacznikami otwierającymi i zamykającymi które pozwalają na wchodzenie do i wychodzenie z "trybu PHP".

PHP różni się od skryptów wykonywanych po stronie klienta takich jak np. JavaScript tym, że cały kod PHP wykonywany jest na serwerze. Jeśli masz na serwerze skrypt podobny do przedstawionego wyżej, klient dostanie tylko rezultat wykonania skryptu, bez możliwości stwierdzenia jak wygląda generujący go kod. Możesz nawet skonfigurować serwer WWW, tak aby wszystkie pliki HTML były przetwarzane przez PHP. A wtedy nie ma sposobu, aby użytkownik mógł stwierdzić jakie asy trzymasz w rękawie.

Najlepszą rzeczą w używaniu PHP jest to, że jest bardzo łatwy w opanowaniu dla początkującego, ale oferuje także wiele zaawansowanych właściwości zaawansowanym programistom. Nie bój się przeglądając długą listę możliwości PHP. PHP można się szybko nauczyć i już po kilku godzinach pisać proste skrypty.

Pomimo że PHP jest rozwijane pod kątem skryptowania server-side, może on znacznie więcej. Przeczytaj rozdział Co potrafi PHP aby uzyskać więcej informacji, albo samouczek w przypadku zainteresowania tylko programowaniem dla celów www.