Forum und email
Předmluva

Předmluva

PHP, což znamená "PHP: Hypertext Preprocessor", je široce používaný mnohoúčelový skriptovací jazyk, šířený pod Open Source licencí, zvlášť vhodný pro vývoj WWW aplikací a způsobilý pro vkládání do HTML. Velká část jeho syntaxe je vypůjčená z C, Javy a Perlu, a lze se ji snadno naučit. Cílem tohoto jazyka je je umožnit webovým vývojářum rychle psát dynamicky generované stránky - ale s PHP můžete dělat mnohem víc!

Tento manuál je tvořen především referenční příručkou funkcí, ale obsahuje také refereční příručku jazyka, vysvětlení hlavních vlastností a možností PHP a různé doplňkové informace.

Manuál si můžete stáhnout v řadě formátů na https://www.php.net/download-docs.php. Více informací o tom, jak je tento manuál vyvíjen, můžete najít v dodatku 'O tomto manuálu'. Zajímáte-li se o historii PHP, navštivte příslušný dodatek.

Autoři a přispěvatelé

Lidi, kteří jsou v současnosti nejaktivnější, uvádíme na titulní straně manuálu. Ale je zde také mnoho dalších přispěvatelů, kteří nám nyní pomáhají s naší prací nebo v minulosti odvedli velký kus práce na projektu. Je také spousta "bezejmenných" lidí, kteří pomohli svými uživatelskými poznámkami na manuálových stránkách. Tyto poznámky jsou trvale brány v úvahu a práce těchto lidí je tedy velmi vděčná. Všechny seznamy uvedené níže jsou v abecedním pořádku.

Autoři a editoři

Přestože nyní nejsou aktivní, udělali tito přispěvatelé již dříve velký kus práce na manuálu: Jouni Ahto, Alexander Aulbach, Daniel Beckham, Stig Bakken, Jesus M. Castagnetto, Ron Chmara, Sean Coates, John Coggeshall, Simone Cortesi, Markus Fischer, Wez Furlong, Sara Golemon, Rui Hirokawa, Brad House, Moriyoshi Koizumi, Rasmus Lerdorf, Andrew Lindeman, Stanislav Malyshev, Rafael Martinez, Yasuo Ohgaki, Derick Rethans, Sander Roobol, Egon Schmid, Thomas Schoefbeck, Sascha Schumann, Dan Scott, Lars Torben Wilson, Jim Winstead, Jeroen van Wolffelaar, a Andrei Zmievski.

Tito přispěvatelé, přestože nyní nejsou aktivní, již dříve velice pomohli se sestavováním manuálu: Stig Bakken, Gabor Hojtsy, Hartmut Holzgraefe, a Egon Schmid.

Správci uživatelských poznámek

Aktivní správci jsou (aktuální stav): Mehdi Achour, Friedhelm Betz, Vincent Gevers, Aidan Lister, Nuno Lopes, a Tom Sommer.

Tito lidé také v minulosti vložili mnoho úsilí do správy uživatelských poznámek: Daniel Beckham, Victor Boivie, Jesus M. Castagnetto, Nicolas Chaillan, Ron Chmara, James Cox, Sara Golemon, Zak Greant, Szabolcs Heilig, Oliver Hinckel, Hartmut Holzgraefe, Rasmus Lerdorf, Andrew Lindeman, Maxim Maletsky, James Moore, Sebastian Picklum, Derick Rethans, Sander Roobol, Damien Seguy, Jason Sheets, Jani Taskinen, Yasuo Ohgaki, Philip Olson, Lars Torben Wilson, Jim Winstead, Jared Wyles, a Jeroen van Wolffelaar.