Forum und email
Operatory Przypisania

Operatory Przypisania

Podstawowym operatorem przypisania jest "=". Twoim pierwszym skojarzeniem może być "jest równy". Nie! Tak naprawdę oznacza to, że operand z lewej strony operatora "=" otrzymuje wartość wyrażenia stojącego po prawej stronie (tak właśnie się tłumaczy: "otrzymuje wartość wyrażenia po prawej").

Wartością całego wyrażenia przypisania jest wartość przypisywana do zmiennej stojacej po lewej. Na przykład wartością "$a = 3" jest 3. To pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych przypisań:

$a = ($b = 4) + 5; // teraz $a jest równe 9, a $b jest równe 4.

Poza podstawowym operatorem przypisania, istnieją jeszcze złożone operatory odnoszące się do wszystkich arytmetycznych i łańcuchowych operatorów. Pozwalają one użyć zmiennej jako jednego z operandów, a następnie zapisać wynik działania operacji w tej właśnie zmiennej. Na przykład:

$a = 3;
$a += 5; // ustawia wartość $a na 8, tak jakby napisać: $a = $a + 5;
$b = "Witaj ";
$b .= "Świecie!"; // ustawia wartość $b na "Witaj Świecie!", dokładnie tak jak
$b = $b . "Åšwiecie!";

Zwróć uwagę, że przypisanie kopiuje wartość oryginalnej zmiennej do nowej zmiennej (tzw. przypisanie przez wartość). Skutki tego mogą być widoczne przy kopiowaniu np. dużej tablicy wewnątrz zwartej (ciasnej) pętli (ang. tight loop). PHP 4 pozwala na przypisanie przez referencję (odniesienie), za pomocą składni $zmienna = &$innaZmienna;. Taka możliwość pojawiła się dopiero w PHP 4 i nie była dostępna w PHP 3. "Przypisanie przez referencję" oznacza, że obydwie zmienne wskazują te same wartości, natomiast nic się nie kopiuje. Aby dowiedzieć się więcej na temat referencji, przeczytaj rodział wyjaśnienie referencji.