Forum und email
Úvod

Kapitola 1. Úvod

Co je PHP?

PHP (rekurzivní akronym pro "PHP: Hypertext Preprocessor") je rozšířený univerzální skriptovací jazyk s volně dostupným zdrojovým kódem (Open Source), který je obzvláště vhodný pro vývoj webových aplikací a lze jej zapouzdřit do HTML.

To je jednoduchá odpověd, ale co to znamená ve skutečnosti? Příklad:

Příklad 1-1. Úvodní příklad

<html>
    <head>
        <title>Příklad</title>
    </head>
    <body>

        <?php
        
echo "Ahoj, já jsem PHP skript!";
        
?>

    </body>
</html>

Povšimněte si odlišností od skriptů psaných v jiných jazycích, jako Perl nebo C -- místo psaní programu s množstvím příkazů pro výstup HTML vytvoříte HTML soubor s vloženým kódem, který něco vykoná (v tomto případě vypíše text). PHP kód je uzavřen mezi zvláštními uvozujícími a koncovými tagy, které vám umožňují vstoupit a opustit "PHP mód".

PHP se liší od jazyků, jako je JavaScript na straně klienta, tím, že je vykonáván na straně serveru. Kdybyste měli na svém serveru takový skript, jaký byl uveden výše, klient by obdržel pouze výstup z toho skriptu bez možnosti zjistit, jaký může být použitý zdrojový kód. Můžete dokonce nakonfigurovat svůj webový server tak, aby zpracovával veškeré vaše HTML soubory. Pak už by opravdu neexistoval způsob, kterým by uživatel zjistil, co máte v rukávu.

Nejlepší na PHP je, že je extrémně jednoduché pro začátečníka, ale poskytuje mnoho pokročilých vlastností i profesionálnímu programátorovi. Není třeba se obávat, že budete muset pročíst dlouhý seznam vlastností PHP. Během chvilky se na něj můžete vrhnout a za několik hodin můžete psát jednodušší skripty.

Ačkoli je programování v PHP zaměřeno na skripty na straně serveru, můžete v něm vytvořit mnohem více. Čtěte dál a v sekci Co dokáže PHP? se dozvíte více, nebo jděte přímo na úvodní výukovou lekci, pokud vás zajímá pouze programování pro web.